Wszystko, co pochodzi od pszczół jest przydatne, a najczęściej niezmiernie korzystne dla człowieka. Zwykle myślimy tylko o miodzie.
Tymczasem pszczoły dostarczają wiele innych cennych produktów (pierzga, mleczko, kit, wosk). Lubimy miód i wcale nie chcemy go wykreślać z naszego jadłospisu.
Najczęściej jednak nie zastanawiamy się nad tym: czy jest "zdrowy"?
Tylko: czy nam smakuje? Ale jest mnóstwo osób, które wierzą w lecznicze właściwości miodu. P
amiętajmy: dobrze przechowywany miód nie starzeje się, a wprost przeciwnie: im starszy tym lepszy, tym bardziej wartościowy.
Miód i choroby serca
Badania naukowe potwierdzały, iż miód "robi dobrze na serce". Przy niektórych schorzeniach tj. wtedy, gdy trzeba ten organ szybko "odżywić" lekarze polecają miód.
Glukoza zawarta w miodzie jest najlepiej przyswajalnym cukrem. Miód, więc wzmacnia mięsień sercowy, jego wydolność oraz pobudza krążenie.
Miód i żołądek
Miód okazuje się cennym środkiem dietetycznym w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W czasie leczenia znikają bóle, zgaga, mdłości,
podwyższa się poziom hemoglobiny we krwi chorych. Picie ciepłego roztworu miodu powoduje rozrzedzenie śluzu w żołądku oraz przyśpiesza wchłanianie, nie drażni jelit oraz obniża kwaśność.
Natomiast zimny roztwór miodu podwyższa kwasowość, zatrzymuje zawartość żołądka i drażni jelita.
Miód i choroby nerek
W chorobach nerek, dróg moczowych i pęcherza - medycyna oficjalnie zaleca miód. Praktycznie nie ma białka oraz zawiera minimalne ilości soli,
a więc nie może w tych chorobach szkodzić. A przy tym jest wysokokaloryczny i lekkostrawny czyli dodaje energii i wzmacnia cały organizm.
Miód lipowy i kaszel
Stosowanie miodu lipowego wskazane jest przy wszelakich przeziębieniach. Ułatwia odkrztuszanie flegmy, zmniejsza kaszel, polepsza samopoczucie i rozgrzewa wewnętrznie.
Miód i wątroba
Miód często stosowany jest przy chorobach wątroby. Zawarta w nim glukoza - jak wiadomo - jest nie tylko składnikiem odżywczym,
łatwo przyswajalnym, ale podnosi zapasy glikogenu w wątrobie oraz przyśpiesza procesy przemiany tkankowej.
Miód spadziowy z jodły i choroby dróg oddechowych
W miodzie spadziowym z jodły znajduje się gwajakol - substancja, którą używa się w przemyśle farmaceutycznym jako lek wykrztuśny.
Miód ten poleca się stosować przy chorobach dróg oddechowych. Wprawdzie nie należy on do najsmaczniejszych - jest cierpkawy, niezbyt słodki,
a barwę ma brudno żółtozieloną, ale... Jest skuteczny!
Miód gryczany i miażdżyca
Najbogatsze w rutynę, czyli w witaminę "P" są kwiaty gryki. Witamina "P" to nazwa substancji witaminowych, z których najbardziej znana jest rutyna.
A ta nie tylko pomaga w przyswajaniu witaminy C, ale reguluje przepuszczalność ścianek włosowatych naczyń krwionośnych, a tym samym przeciwdziała miażdżycy.
Miód gryczany opóźnia procesy starzenia
Rutyna czyli witamina "P" zyskała sobie miano "witaminy młodości". Otóż w miodzie gryczanym występuje ona w stosunkowo sporej ilości.